Peja Team Forum

Forum pėr tė gjitha moshat ...!!!
 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimi  

Share | 
 

 Letra nga Gurbeti..!!!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Dard1
Dard1     Dard1
avatar

Numri i postimeve : 218
Age : 24
Localisation : Gjithka!!!
Registration date : 25/05/2007

MesazhTitulli: Letra nga Gurbeti..!!!   Fri 22 Jun 2007 - 2:16

LETRA E VLLAUT PREJ KANADE
>
>Te dashurit tonė,
>
>Nuk po mundemi hala me konfirmu ardhjen tonė ketė verė, por qysh po shkojnė
>senet, po get qe duhet mi kancellit biletat cilat i kena bukirat, se na myti
>morgixhi pėr taun haus qė e kena ble. Pėr bileta kena pare, por nuk po
>mundemi mi mbledh prezentat krejt juve, dajes, tezeve, hallave e tjerėve. Pa
>prezenta nuk po bon me ardhė, se nuk po dojmė me kalu si Ismaili, cili
>krejtve t`familjes ju ka dhanė ka 100 dollar Kanadez, e keta mandej kanė fol
>pėr to, qė oshtė fukara e nuk ka bo kurgjo n`Kanadė. Na nuk po dojmė qashtu,
>ja kena me ardhė si haxhi, ja kurrqysh. Pėr ketė arsye edhe kena vendos me
>sejvirat sa mė shumė dhe krejt mi lonė pėr nekst vekejshėn.
>
>Na kėtu jena ka jetojmė shumė mirė. Unė punoj full tajm dhe dy part tajma, e
>Hanifja e ka gjet edhe part tajmin e tret gjatė vikendit, por i kena kombinu
>mirė, qashtu qe po mundemi mu pa ēdo dytin vik. Ndoshta kjo ėshtė pak keq
>pėr Gjesiken, por pėr to po e pagujmė dej ker pas shkolles, e prej atyhit po
>e merr bejbi siterka dhe e qet n`gjumė. Gjesika edhe qė ėshtė e vogel, po e
>kupton, qė na krejt kėto po e bojmė pėr shkak asaj dhe duhet te shkon kėshtu
>deri sa s`ta pagujmė qat morgixh. Ēdo fri tajm e shfritzojmė me qen me to,
>qashtu qe last samer e kena qu krejt diten nė Grejt Lejks. I kena ble
>hot-dog dhe ajs krim dhe prej qathershit krejtve ju tregon sa bjutifull ka
>kalu.
>
>Unė po kam kogja punė reth taun hausit - katirati barin, po e fshij atikun
>dhe diqysh po e gjej najė moment me regullu bejsmentin, se po dojmė me e
>rentirat e mi rrit inkamin. Si qė po e shihni, nuk ėshtė letė, por kur oshtė
>njeri hard worker dhe kur e planifikon mirė skezhuallin, krejt munden mu
>arrit.
>
>Momentalisht i kam 130 paunda dhe disa shqiptar kėtu po bojnė hajgare me mu,
>qe jam terr(tha) krejt se po punoj shumė e po flej vetėm 4 orė, por ata janė
>shumė xheloz dhe nuk e dijin qė unė i bojė gjumė edhe ka 30 minuta nė
>sabvej. Ēka po me duhen mė shumė, po edhe kjo ėshtė vetėm 25 deri 30 vjet tė
>para, deri sa e paguajmė morgixhin, e mandej kena mu knaq. Neve nuk po na
>bjen edhe vėshtir kėtu se e kena targetin tonė.
>
>Kam ndigju qė Dugi edhe kėt vit po shkon pėr Kosovė. Normal, pse jo, kur qe
>10 vjet ėshtė nė velfer dhe i shprendan picat pėr kesh e gruja e ka qel njė
>bjuti sallon n`banesė e kėto grat tona janė gjuajt si trenta menjiher me
>shku te ajo nė tritment. Po ēka po i duhen kur nuk dijin investment dhe
>krejt paret i hargjesin ne udhėtime dhe turli stjupid sene. Krejt jetėn kanė
>me metė fukara cila e rentirat banesėn e vet, e na kena properti dhe sejving
>akaunt n`bankė. Dugi krejt kohen mejk fan prej meje dhe ju fol njerėzve qe
>jam full dhe nuk di me jetu. Kadal dale, ka me pa aj, kush e ka pas mirė,
>kur e merr vesh revenju Kanada pėr bizneset e tine dhe kur te shtijin me
>pagu taksen pėr krejt kėto vite. Dugi nuk i ka tregu kurkujt qe ka marr
>borgj prej bankes line of credit, pėr mu martu, e ato paret duhet me ja kthy
>bankes me kamat.
>
>Njerėzit e kanė shumė gabim kur po mendojnė qe na nuk po dijim mu kėnaq.
>Gati ēdo satrdej najt unė dhe Hanifja e pijm ka nji kejs birr - te voglin
>prej siks. Ajo edhe ashtu po e pinė vetėm njo, se prej orės 9 po duhet me
>shku ne najt sift. Unė mandej po i fshij tjerat se po muj mu rilleks, se nė
>sandej punoj prej orės 8 mėngjesit.
>
>Kėto po ju tregoj, qė nėse e shihni, mos i besoni shumė, se aj nuk oshtė
>njeri pėr respekt. Kjo oshtė edhe rizon, pse nuk ju kam qu paret nėpėrmjet
>tine se ka me ju thonė pėr mu qe jam zibidi dhe po ruaj vetėm pėr veti. Ju e
>dini qė kjo oshtė pėr shkak qė jam temporari short, por edhe kjo oshtė deri
>sa ta paguajmė morgixhin, 25 deri 30 vjet te para.
>
>Mandej krejt kena mu kėnaq.
>
>Ju bon tė fala vllau i juaj prej Torontos, Ontario - Kanadė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://Www.Hap-Email.Tk
Dard1
Dard1     Dard1
avatar

Numri i postimeve : 218
Age : 24
Localisation : Gjithka!!!
Registration date : 25/05/2007

MesazhTitulli: Re: Letra nga Gurbeti..!!!   Fri 22 Jun 2007 - 2:16

Leter nga Gjermanija

E dashura moter qe une Sebi vendosa te ju shkruaj kete leter , e te ju tregoj se une jam shendosh e mire dhe mire po ja kaloj ketu ne Minhen.
Pasi e mora ofentalllabnicen tash mu kan qel krejte udhte , tybe shyqyr qe dola prej hajmit e ma ka gjete shtadi nje banese ne katrin kat bile me lift o kur po hi aty deri po shkoj nxehte u knaqa. Oj Lume motra jem kallxoj nanes thuj flej pa vesvese se edhe ate punen te ai italijani ne piceri e kum lane se tash kum gjete puna plot biile nja e kum gjete te nje canarct o zot u knaqa sa lehte kallxoju edhe atyne kusherinave te mija se Sebi po dojke mu ban canarcte asi mjeke e dhomve i bjen se gati jam mu msu , njehere veq po i pastroj ato mjetet e pi pastroj krejt ato cimerat e vartecimerat e nuk i dihet nashta dikur tu kqyr mjekun msohna .Hej a din qka nime edhe ky mjeku edhe pse eshte i vjeter pak a din gjithe po me jep komplimenta po thote Frau Berisha zi zind ganc shone frau pasha zotin bile po me thote per qato 30 vjet qe i kam ganc fit jam .Eh po ta merr menja moter qka kujtove fit po qka atje marojsha nga nje ven e nga tjetrin e me shkolle te mesme s te marrke kush ne pune !?
Si shqiptaret mo ta bajshin rrafsh veq me te shti perfunri e tybe prap pa pune te lashin .
A e din moj neper sa organizata lypsha pune kamte me kan pas ra tuj ec bile qaty e pata marre teposhtezen e tash moj kamen se luj pa kerr, Ate goflin e vjeter e kum shit se ate e kum pas veq sa mu msu ne anfang kur e mora fyryshahin se tash e kum ble nje audi me ngjyre te kuqe o syte ti merr mi pa. Me pa nje dite ai italijani ai shefi i vjeter pi din ti shume me ka dashte ai ku me pajke ma bajke hej du hypshe frau wigets tha uh qfar shyne auto paske ble e une i thash -Normal qka kujtove tash i kam letrat edhe s po punoj sikur te ti nga 14 ore badihava tash veq tajl zajta tybe ma shume po marre se atehere me fol zajt. Troctem moj Lume hala po me don aj italjani po diqysh s po guxon mu shpreh hiq , po mu s po ma nin tash i kam papiret valla krejt shqiptaret po ngajne mas meje .Me kan lodh do gra shqiptarve tuj me thane a po ma merr vllaun dajen, kusherinin se nuk e din ti oj lume sa bukur ausehe une tash ani masi i kum shatir flokte oh majne gyte quditesh bre .
Lume niher jam kah menoj qka me ban me qato pare si i kum blloku ne shparkase prej atyre marr cinc po kur te vi veres ne Kosove me kerr o krejt kom mi kalle kojshiket
kujtojshin ato si s po me merr kush , ma bajshin gajlen e tash si te vi po me doket pi sho kan me mu gjujt krejt Kosova tuj me lyp , veq une jo jo nuk du as mi pa me sy tash e kam njet me shku ne shkolle per shprahe a din me fol se di me fol po me shkru lexu s di mire edhe mu ba karrierfrau s jam qkado une tash .
Ok meine shvester se tash duhet me shku deri ne poste mi ble do brifmarka e me ta shti letren me ardh se jom untu e deshta me dal mi ble nje dyner te turku e mi pi nje kafe lejt dikun ne ajnkaufcentrum e me kqyr me ju ble diqka se sahora vjen vera .
Te fala boni nanes , babes e tanve thuju javen tjeter ma bajne rrogen ybervajsun e jau qoj me vester unijon qaty nja 500 evro.
Te fala edhe kojshikeve merri kto fotografi e shko fill kallxojau e le te plasin se kujtojshin qe Sebahatja s eshte kerkushi .
Diten e mire, qyz e bis nekstes mal
ih libe oj alle , mpuqqqq Sebi
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://Www.Hap-Email.Tk
 
Letra nga Gurbeti..!!!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Peja Team Forum :: Diskutime & Tema te Ndryshme :: Humori-
Kėrce tek: