Peja Team Forum

Forum pėr tė gjitha moshat ...!!!
 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimi  

Share | 
 

 “IBM” NDĖRTON SUPERKOMJUTERIN E VĖRTETĖ PĖR KĖRKIME HUMANITA

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Dard1
Dard1     Dard1
avatar

Numri i postimeve : 218
Age : 24
Localisation : Gjithka!!!
Registration date : 25/05/2007

MesazhTitulli: “IBM” NDĖRTON SUPERKOMJUTERIN E VĖRTETĖ PĖR KĖRKIME HUMANITA   Tue 19 Jun 2007 - 17:28

Kompania amerikane “IBM” momentalisht ėshtė duke punuar nė ndėrtimin e super-kompjuterit virtual mė madhėshtorė – “WCG” (World Community Grid). Nė kėtė projekt tani mė marrin pjesė mė shumė se 260.000 njerėz nga mbarė bota, tė cilėt sė bashku ndėrtojnė super-kompjuterin virtual, kapaciteti i tė cilit ėshtė ekuivalent me 520.000 kompjuterė. Detyra kryesore e “WCG” ėshtė aktivizimi i kėrkimeve humanitare, nė tė cilat vullnetarėt mund tė marrin pjesė duke i futur nė dispozicion “huazuar” kompjuterėt e tyre kur ata nuk e pėrdorin kapacitetin e tėrė tė tyre. Ēdokush mund tė kyēet nė “WCG” dhe tė marrė pjesė nė kėrkime tė rėndėsishme pėr tėrė njerėzimin, duke u regjistruar nė ueb-faqen www.worldcommunitygrid.org pėrmes sė cilės pėrēohen falas pajime programore. Programi ėshtė i sigurt dhe shumė i thjeshtė pėr tu pėrdorur. Nuk ndikon nė punėn e pėrditshme tė kompjuterit tė shtėpisė dhe ėshtė nė dispozicion pėr sistemet shfrytėzuese, siē janė “Windows” dhe “Linux”.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://Www.Hap-Email.Tk
 
“IBM” NDĖRTON SUPERKOMJUTERIN E VĖRTETĖ PĖR KĖRKIME HUMANITA
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» E PA BESUESHME POR E VĖRTETĖ
» DERI KUR TĖ MIRREMI ME VETVETEN E JO ME ARMIKUN E VĖRTETĖ..?
» Mali Sharr, atraksion i vėrtetė pėr ekoturistėt
» Rrahim Hashimi*-Pse kjo histeri ndaj sė vėrtetės qė tha Fatos Klosi
» Ismet Januzaj:GURĖT E SĖ VĖRTETĖS

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Peja Team Forum :: Informacione :: Internet & Informatik-
Kėrce tek: