Peja Team Forum

Forum pėr tė gjitha moshat ...!!!
 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimi  

Share | 
 

 Bush se shpejti do ta percaktoj Pavarsin e Kosoves...!!!

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Dard1
Dard1     Dard1
avatar

Numri i postimeve : 218
Age : 24
Localisation : Gjithka!!!
Registration date : 25/05/2007

MesazhTitulli: Bush se shpejti do ta percaktoj Pavarsin e Kosoves...!!!   Mon 18 Jun 2007 - 18:08

Presidenti Xhorxh Bush sė shpejti do tė caktojė njė datė pėr pavarėsinė e Kosovės. Agjencia Reuters shkruan se, gjatė takimit Bush - Putin qė do tė mbahet me 1 dhe 2 korrik, do tė vendoset pėr njė datė tė shpalljes sė pavarėsisė. Nė tė kundėrtėn, thuhet se Bush do ta caktojė vet datėn e pavarėsisė sė Kosovės.
Tė gjitha kėto do tė bėhen nėse nė Kėshillin e Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara nuk do tė ketė marrėveshje me Rusinė, njoftojnė agjencitė e lajmeve. Sipas analistit Dagllas Hamilton presidenti amerikan do tė marrė njė vendim pėr Kosovėn, nė rast se nuk arrihet asnjė marrėveshje me Rusinė, e cila kundėrshton pavarėsinė. Bush dhe homologu i tij Putin do tė takohen mė 1-2 korrik dhe tė dy zyrtarėt mund tė arrijnė njė kompromis. Nėse jo, sipas analizės sė Rojterit, Bush e ka bėrė tė qartė se do tė deklarojė: “Mjaft mė. Kosova ėshtė e pavarur”. Por analisti Hamilton thotė se njė gjė e tillė do te krijojė probleme me BE-nė, pasi ata kanė nevojė pėr njė mandat ligjor qė tė realizojnė misionin e tyre nė Kosovė. Mbi tė gjitha BE dėshiron tė flasė me njė zė pėr kėtė ēėshtje. Analisti britanik thotė se edhe njėherė strategjia perėndimore nė Ballkan vihet nė dilemė, pasi nga njėra anė SHBA bėn thirrje tė qartė pėr pavarėsinė e Kosovės, ndėrsa blloku me 27 anetarė shqetėsohet pėr teknikat ligjore dhe pėrēarjet e brendshme.

Ndėrkohė, sipas njoftimeve tė agjencive, Sekretari i Pėrgjithėm i Kombeve tė Bashkuara, Ban Ki Mon, pas njė takimi me njė zyrtar slloven, ka deklaruar sot se pret ndėrrime sa i pėrket ēėshtjes sė Kosovės, pas takimit midis presidentit amerikan Bush, dhe atij rus, gjatė muajit korrik.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://Www.Hap-Email.Tk
 
Bush se shpejti do ta percaktoj Pavarsin e Kosoves...!!!
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Peja Team Forum :: Informacione :: Lajme Ditore-
Kėrce tek: