Peja Team Forum

Forum pėr tė gjitha moshat ...!!!
 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimi  

Share | 
 

 Dhjetė dhjetori tė jetė datė e njohjes sė sovranitetit tė Ko

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Tina
Fillestar-e
Fillestar-e


Numri i postimeve : 35
Age : 27
Registration date : 18/08/2007

MesazhTitulli: Dhjetė dhjetori tė jetė datė e njohjes sė sovranitetit tė Ko   Sat 15 Sep 2007 - 15:11

Ekspertėt amerikanė: Dhjetė dhjetori tė jetė datė e njohjes sė sovranitetit tė Kosovės

"Dhjetė dhjetori duhet tė jetė fundi i procesit tė statusit qė duhet tė qojė drejtpėrdrejtė nė deklarimin e vullnetit tė Shteteteve tė Bashkuara dhe tė aleatėve tė saj kryesorė nė njohjen e sovranitetit tė Kosovės”, thuhet nė dokumentin e ekspertėve amerikanė pėr Ballkanin.
Nje grup i ekspertėsh amerikanė pėr Ballkanin, bėjnė thirrje pėr njohjen e pavarėsisė sė Kosovės me qėllim tė parandalimit tė njė jostabiliteti rajonal. "SHBA dhe aleatėt e saj kryesor evropianė, pėrfshirė edhe vendet eBE-sė duhet tė jenė tė gatshme qė mė 10 dhjetor tė deklarojnė njėzėriqėllimin e tyre pėr njohjen e Kosovės shtet i pavarur, sipas planitAhtisaari, edhe pa njė rezolutė tė Kėshillit tė Sigurimit", thonė ekspertėt amerikanė.

Ata thonė se rezoluta 1244 nuk pėrcakton statusin e Kosovės, por as nuk ndalon shpalljen e pavarėsisė dhe njohjen e saj nga shtetet e tjera. Andaj ėshtė preferueshme, por jo edhe ligjėrishte domosdosshme qė statusi i Kosovės tė vendoset me njė rezolutė tė retė Kėshillit tė Sigurimit tė Kombeve tė Bashkuara. Njė gjė tė tillė e ka pamundėsuar Rusia deri tani, mirėpo asaj nuk duhet lejuar ta ndal prosecin, sepse, nėnvizojnė ata, sa mė unik tė jenė SHBA dhe aleatėt evropianė, edhe Rusia do tė bėhet mė konstruktive. Moska duhet tė pajtohet me vendimin amerikano-evropian dhe amerikanėt dhe evropianėt duhet tė mėsohen me reagimin e Moskės. Megjithėse preferohet qė SHBA dhe BE tė veprojnė unikė pėr hirė tėstabiltetit nėė Kosovė, eskpertėt thonė se pritja e pajtimit tė tė gjithė 27 vendeve tė BE-sė nuk ėshtė njė gjė reale, andaj edhe e rrezikon procesin e statusit final. Procesi qė ishte paraparė pėrmes rezolutės 1244 tė Kėshillit tė Sigurimit ėshtė kompletuar dhe rezultati tij ėshtė plani Ahtisaarit i cili duhet tė jetėsohet. As vetoja ruse e as kėmbėngulja e Beogradit pėr vonesė nuk duhet tė lejohen t'i bėjnė obstruksion vendimit tė bashkėsisė ndėrkombėtare pėr Kosovėn."Dhjetė dhjetori duhet tė jetė fundi i procesit tė statusit qė duhet tė cojė drejpėrdrejtė nė deklarimin e vullnetit tė Shteteve tė Bashkuara dhe aletaėve tė saj kryesorė nė njohjen e sovranitetit tė Kosovės, thuhet nė dokumentin qė mbanė nėnshkrimet e ekspertėve tė njohur amerikanė, nė mesin e tė cilėve ish ambasadorė, njė udhėheqės i UNMIK-ut, dy udhėheqės tė zyrės amerikane nė Kosovė, emra si Morton Abramowitz, Janusz Bugajski, James Dobbins, Marshall Harris, Soren Jessen-Petersen, Edward Joseph, James O'Brien, John Menzies, LarryRossin, Louis Sell, Daniel Serwer dhe Paul Williams.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.deqani-team.tk
Tina
Fillestar-e
Fillestar-e


Numri i postimeve : 35
Age : 27
Registration date : 18/08/2007

MesazhTitulli: PDK i prezanton listat zgjedhore koalicionit joqeveritar   Sat 15 Sep 2007 - 15:16

PDK i prezanton listat zgjedhore koalicionit joqeveritar kundėr korrupsionit

“Kosovės i nevojiten para se gjithash institucione qė do tė udhėhiqen nga njerėzit e ndershėm , tė pėrgjegjshėm dhe tė pakorruptuar", tha sot kryetari i PDK-sė , Hashim Thaēi, nė njė takim me pėrfaqėsuesit e koalicionit “Ēohu”.
"PDK ka bashkėpunuar dhe vazhdon tė bashkėpunojė me koalicionin “Ēohu” dhe shoqėrinė civile tė cilėt kanė njė vullnet tė mirė dhe veprim tė pėrgjegjshėm nė eliminimin e dukurive negative dhe ndėrtimin e institucioneve me pėrparėsi tė sundimit tė ligjit”, shtoi ai.
Pas ORA-s, edhe PDK ua dorėzoi listėn e kandidatėve tė pėrzgjedhur tė PDK-sė pėr zgjedhjet e 17 nėntorit
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.deqani-team.tk
 
Dhjetė dhjetori tė jetė datė e njohjes sė sovranitetit tė Ko
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Peja Team Forum :: Informacione :: Lajme Ditore-
Kėrce tek: