Peja Team Forum

Forum pėr tė gjitha moshat ...!!!
 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimi  

Share | 
 

 Bashkimi Evropian nė kėrkim tė qėndrimit unik pėr Kosovėn

Shko poshtė 
AutoriMesazh
dilidreqi
Antar 10%
Antar 10%


Numri i postimeve : 55
Age : 26
Registration date : 20/08/2007

MesazhTitulli: Bashkimi Evropian nė kėrkim tė qėndrimit unik pėr Kosovėn   Sun 9 Sep 2007 - 11:21

Ministrat e 27 vendeve anėtare tė Bashkimit Evropian, po diskutojnė sot pėr bisedimet nė vazhdim tė Treshes ndėrkombėtare pėr Kosovėn. Ministri i jashtėm gjerman Frank Valter Shtajnmajer, para fillimit tė punimeve tė ditės sė dytė tė konsultimeve dyditore nė Viana de Kastelo, kėrkoi sot qėndrim tė pėrbashkėt tė Bashkimit Evropian nė ēėshtjen e Kosovės.
Ai shpreson qė procesi pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės tė zhvillohet nė mėnyrė tė tillė qė tė mos ketė "thyerje tė qėndrimit tė pėrbashkėt evropian nė politikėn e jashtme." "Mendoj se nuk duhet t'ja mbushim gjithmonė mendjen vetes pėr njė krizė. Ministrat e jashtėm kanė detyrėn ta pengojnė atė" tha Shtajnmajer. Ministri i jashtėm gjerman, Shtajnmajer paralajėmroi pėr shpresat e mėdha ndaj Treshes ndėrkombėtare. Ajo ėshtė nė ēerekun e punės, tha Shtajnmajer. Fillimisht ministrat dėgjuan raportin e tė dėrguarit tė BE-sė pėr Kosovėn, nė Treshen ndėrkombėtare, diplomatit gjerman Volfgang Ishinger.

Ishinger shpreson qė procesi pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės tė zhvillohet nė mėnyrė tė tillė qė tė mos ketė "thyerje tė qėndrimit tė pėrbashkėt evropian nė politikėn e jashtme ndaj Treshes ndėrkombėtare.

Ishingeri shpreson qė procesi pėr statusin pėrfundimtar tė Kosovės tė zhvillohet nė mėnyrė tė tillė qė tė mos ketė "thyerje tė qėndrimit tė pėrbashkėt evropian nė politikėn e jashtme ndaj Treshes ndėrkombėtare.

Ndėrkohė qė para fillimit tė takimit tė sotėm, ministri i jashtėm gjerman Frank Valter Shtajnmajer, paralajėmroi pėr shpresat e mėdha ndaj Treshes ndėrkombėtare.
"Ajo ėshtė nė ēerekun e punė", tha Shtajnmajeri.

Ndryshe, ministrat e Jashtėm tė vendeve anėtare tė Bashkimit Evropian, mbrėmė janė shprehur kundėr ndarjes sė Kosovės, duke thėnė se ndarja do tė destabilizonte tėrė Ballkanin.
Kundėr ndarjes sė Kosovės janė shprehur Ministrat e jashtėm tė Britanisė sė Madhe, Francės dhe Suedisė.
Ministri i Jashtėm i Francės Bernar Kushner ka deklaruar: "Ne nuk e mbėshtesim ndarjen e Kosovės. Ky opsion nuk bėnė punė. Pėr mua kjo ėshtė punė e kryer".

Nė anėn tjetėr ministri i Jashtėm britanik David Miliband, ka thėnė se kėtu nuk sheh asnjė kerkesė pėr ta ndarė Kosovėn. Ndėrkaq ministri i jashtėm suedez Karl Bild, tha se ēfardo lėvizje nė kėtė drejtim do tė kishte efekt zingjiror nė Bosnje dhe gjithandej rajonit. Ndėrkohė, Komisionari evropian pėr zgjerim Olli Rehn, ka demantuar pohimet se Serbia ka sqaruar deklaratėn e sekretarit tė saj shtetėror Dushan Prorokoviq pėr dėrgimin e trupave ushtarake nė Kosovė, nė rast tė shpalljes sė pavarėsisė.

Rehn deklaratėn e vlerėsoi, pėr "keqėardhje tė madhe", siē u shpreh ai, dhe tha se pret sqarime para se kryeministri i Serbisė Vojisllav Koshtunica, tė vizitojė Brukselin tė mėrkurėn e ardhshme.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.e-rindi.piczo.com
 
Bashkimi Evropian nė kėrkim tė qėndrimit unik pėr Kosovėn
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1
 Similar topics
-
» Skandaloze: Pėr gjashtėmijė euro, shkodranen ia shesin njė plaku tė Kosovės (Video)

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Peja Team Forum :: Informacione :: Lajme Ditore-
Kėrce tek: