Peja Team Forum

Forum pėr tė gjitha moshat ...!!!
 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimi  

Share | 
 

 Kr.Agim Ceku nuk do ta vendoise kandidaturen.....

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Nitti
Antar 10%
Antar 10%


Numri i postimeve : 52
Age : 27
Registration date : 22/08/2007

MesazhTitulli: Kr.Agim Ceku nuk do ta vendoise kandidaturen.....   Thu 23 Aug 2007 - 9:22

Kryeministri i Kosoves Agim Ceku nuk do ta vendoise kandidaturen per deputet ne zgjedhjet e ardhme

Rritja e ēmimeve dhe zgjedhjet lokale e parlamentare tė cilat me pajtimin e Ekipit tė Unitetit pritet tė zhvillohen nė nėntor, por nė tė cilat ai nuk do tė garojė janė temat tė cilat i trajton kėtė javė nė fjalimin e tij tė rregullt javor nė Radio Kosovė kryeministri i vendit, Agim Ēeku.
Njė grup ekspertėsh, njė nga zyra e kryeministrit, njė nga ministria e bujqėsisė, ekonomisė dhe tregtisė e industrisė pėrbėjnė ekipin ndėrdisiplinor tė qeverisė sė Kosovės i cili do tė shikojė nė tėrėsi problemin e rritjes sė ēmimeve, tha kryeministri i Kosovės, Agim Ēeku nė fjalimin e tij tė rregullt javor nė Radio Kosovė. Ekspertėt janė duke bėrė disa analiza pėr sjelljen e rekomandimeve, duke pasur parasysh kėndvėshtrimet e ndryshme sa i pėrket kėsaj ēėshtjeje, tha kryeministri Ēeku."Erdhėm te ky vendim, nė mbledhjen e fundit tė qeverisė, duke parė se ēėshtja ėshtė delikate dhe ka njė numėr opinionesh dhe opsionesh qė reflektojnė kėndėvėshtrime tė ndryshme. Arsyeja tjetėr ėshtė se rritja e ēmimeve po shėndėrrohet nė fenomen global, qė pėrfshin Evropėn dhe vende tė tjera tė botės. Ne nuk e dimė se sa do tė zgjasė, andaj ėshtė e rėndėsishme qė tė kemi njė plan tė qartė i cili merr nė konsideratė implikimet afatshkurtra dhe afatmesme", tha ai.
Ai shtoi se qeveria ėshtė duke e vlerėsuar me seriozitet situatėn meqė rritja e ēmimeve, veēanėrisht e produkteve bazė tė shportės ushqimore, ndjehet mė shumė se nė vende tė tjera pėr shkak tė nivelit tė varfėrisė.
Tė mėrkurėn nė mbledhjen e qeverisė do tė shqyrtohet balanca mes interesave tė biznesit dhe nevojave tė qytetarit, tha kryeministri.
Ndėr prioritetet mė i rėndėsishmi mbetet statusi i Kosovės, vlerėsoi kryeministri Agim Ēeku.
"Ky ėshtė angazhim historik kolektiv i yni. Argumentet pėr mbajtjen e zgjedhjeve janė tė shumta. I pari dhe mbi tė gjitha ėshtė ai demokratik. Qytetarėve tė Kosovės u duhet dhėnė mundėsia qė tė votojnė njerėzit qė duan t’i delegojnė nė parlament. Qyertarėt e Kosovės kanė tė drejtėn tė vendosin se kush do t’i qeverisė.
Personalisht e kam bėrė tė qartė se nuk do tė garojė nė zgjedhje qė zhvillohen para pėrmbylljes sė statusit. Kjo qė po them ėshtė me rėndėsi pėr tė kuptuar se sa esenciale e konsideroj ruajtjen e unitetit dhe mirėkuptimit.
Secili prej politikanėve duhet ta ndjejė pėrgjegjėsi individuale dhe institucionale qė tė mos lejojė qė diferencat politike tė interferojnė nė aspektin e statusit.
Sipas kryeministrit, ka plot ēėshtje tė tjera qė mund dhe duhet tė jenė tema tė konkurencės sė ideve dhe platformave politike", tha ai.
Kryeministri, Ēeku beson se Kosova do tė tregojė pjekuri politike sikurse nė nivel tė qytetarėve ashtu edhe tė atij tė politik-bėrėsve. Ai poashtu beson se do tė tregohet qetėsi nė sferėn publike dhe do t’i lihet instrumentit tė votės shprehja e nivelit tė kėnaqėsisė apo pakėnaqėsisė ndaj institucioneve, tha kryeministri Agim Ēeku nė fjalimin e tij tė rregullt nė Radio Kosovė.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.deqani-team.tk
 
Kr.Agim Ceku nuk do ta vendoise kandidaturen.....
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Peja Team Forum :: Informacione :: Lajme Ditore-
Kėrce tek: