Peja Team Forum

Forum pėr tė gjitha moshat ...!!!
 
ForumForum  PortaliPortali  CalendarCalendar  GalleryGallery  PytėsoriPytėsori  KėrkoKėrko  RegjistrohuRegjistrohu  Lista AnėtarėveLista Anėtarėve  Grupet e AnėtarėveGrupet e Anėtarėve  identifikimi  

Share | 
 

 Amado:BE doti marrė pėrgjegjėsitė......

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Nitti
Antar 10%
Antar 10%


Numri i postimeve : 52
Age : 27
Registration date : 22/08/2007

MesazhTitulli: Amado:BE doti marrė pėrgjegjėsitė......   Wed 22 Aug 2007 - 15:46

Amado: BE do t'i marrė pėrgjegjėsitė qė i takojnė rreth ēėshtjes sė Kosovės
Ministri i Jashtėm i Portugalisė Luiz Amado tha sot nė Prishtinė se Bashkimi Evropian sė shpejti do tė marrė pėrgjegjėsitė qė i takojnė rreth ēėshtjes sė Kosovės.

Kosova vlerėsohet ēėshtje e rėndėsishme pėr Bashkimin Evropian dhe Unioni tregohet i gatshėm tė merret me tė, edhe gjatė procesit tė negociatave shtesė ndėrmjet treshes sė Grupit tė Kontaktit dhe Prishtinės e Beogradit. Kėtė porosi ka sjellur sot nė Prishtinė ministri i Jashtėm i Portugalisė, Luiz Amado si vend qė ka kryesimin e radhės sė Bashkimit Evropian." Ne duam tė marrim pėrgjegjėsitė qė na takojnė nė kėtė proces. Kosova ėshtė nė Evropė dhe Bashkimi Evropian ka pėrgjegjėsi tė mėdha nė zgjidhjen e kėsaj ēėshtjeje”, tha Amado, duke mos dhėnė pėrgjigjje konkrete nėse koha e bisedimeve shtesė ėshtė e mjaftueshme pėr t’u bindur Bashkimi Evropian, qė tė njoh pavarėsinė e Kosovės. Amado fokusoi rėndėsinė e pranisė sė Unionit nė ndėrmjetėsimin e negociatave, pėrmes pėrfaqėsuesit Ishinger. "Ne jemi nė njė fazė tė re tė kėtij procesi. Bashkimi Evropian ka marrė pėrgejgjėsi tė reja dhe treshja, Union, Shtete tė Bashkuara dhe Rusi po merrem sėrish me kėtė ēėshtje me mbėshtetjen e Sekretarit tė Pėrgjithshėm tė OKB-sė” tha Amado.
Ai theksoi se ēėshtja e Kosovės do tė jetė ndėr temat kryesore tė takimit tė ardhshėm tė Kėshillit tė Ministrave tė BE-sė, i paraparė pėr dhjetėditėshin e parė tė shtatorit.
Bashkimi Evropian vlerėsohet ndėr faktorėt kryesor nė procesin e definimit tė statusit tė Kosovės. Liderėt nė Prishtinė vazhdimisht kanė kėrkuar ruajtjen e unitetit tė BE-sė, sidomos nė situatėn e kundėrshtimit tė vazhdueshėm nga Rusia pėr pavarėsinė. Ndėrkaq Grupi Ndėrkombėtar i Krizave dje ka paralajmėruar Bashkimin Evropian pėr mundėsinė e njė konflikti tė pėrgjakshėm dhe destabilizues nė qoftė se vendet anėtare nuk e pranojnė pėrgjegjėsinė primare qė ta sjellin Kosovėn drejt pavarėsisė sė mbikėqyrur deri nė prill, ose maj tė vitit 2008.
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://www.deqani-team.tk
 
Amado:BE doti marrė pėrgjegjėsitė......
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
Peja Team Forum :: Informacione :: Lajme Ditore-
Kėrce tek: